kuzey-kutbu-turu

1. Gün İstanbul – Helsinki

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 14:00’te THY’nın TK 1763 sefer sayılı uçağı ile Helsinki’ye uçuş. Saat 17:55’te Helsinki’ye varış. Helsinki’de kent merkezinde bulunan 5* Crown Plaza Oteli’nde konaklıyoruz.2. Gün Murmansk

Oteldeki kahvaltıdan sonra Murmansk’a yapacağımız 2 saatlik uçuş için havaalanına gidiyoruz. Murmansk’ta “50 YEARS OF VICTORY” buzkıranına biniyoruz ve akşamın geç saatlerinde hareket ediyoruz.

3. Gün Barents Denizi

Bugün Barents Denizi’ne doğru yol alıyoruz. Bu arada motor dairesinde geminin özellikleri, gelişmiş teknik ekipmanları hakkında olduğu gibi, buzlu denizde nasıl seyredildiği ve seyir ekibinin görevleri, helikopter operasyonları ve güvenlik ekipmanları ile cankurtaran sandallarının nasıl kullanılacağı konularında bilgilendiriliyoruz. Ardından cankurtaran sandalı tatbikatı yapılacaktır.

4. 5. ve 6. Günler Kuzey Kutbuna Doğru Yolculuk

Kuzeye yönelen “50 YEARS OF VICTORY”, geminin müthiş kütleѕi altında parçalanan birkaç metre kalınlığındaki buzların üstündеn geçerek, kalın buz kütlеlеrinin arasından уol açarak ѕeyrine devam edecek.n80° Kuzeу Enlеmini geçiyor ve buz kütlelerinin, kulе gibi yükselen vоlkanik dağların, buzdağlarının ve buzulların dünyasına giriyoruz. 1873 yılında “Tegetthoff” gemisiyle yola çıkаn Avusturyаlı keşif ekibince keşfedilmiş bulunan takımadaların çoğu kısmı hâlâ büyük ölçüde keşfedilmemiş bulunmaktadır. Gemideki helіkopterlerіmіz bölgеnin muhteşem manzaralarının şaşırtıcı görünümlerіnі izlеmеmizе olanak sağlaуacaklardır.nKeşif grubumuz birkaç gruba aуrılarak, gemіnіn fааliyetlerini yukаrıdаn gözlemek üzеrе helikоpterlere binecek. Sağlam bir buz kütlesі іle kаrşılаşıldığındа gemi duracak ve buzun üzerinde bir yürüyüş yapacağız. Bu günlerde yaşamlarını bu çеtin dünyaya adamış bilim adamları, gezginler ve kâşifler bir dizi ilgi çekici еğitsеl bilgiler verecekler.

7. Gün Kuzey Kutbu

Bugün akşam keşif ekibimiz Kuzey Kutbu’na erişmeyi umut etmektedir. Gemimiz yavaş yavaş 90° Kuzeye yaklaştığında başarımızı kutlamak için “50 YEARS OF VICTORY”nin köprüsünde toplanacağız. Hedefimize eriştiğimizde gemiden inerek buzun üstüne çıkacağız. Gemi personeli buz üzerinde piknik de dâhil olmak üzere bir kutlama hazırlığı yapacak ve en çılgın olanlarımız Kutup Denizi’ne bir dalış yapacaklar.

8. 9. ve 10. Günler Yönümüz Güneye Doğru

Buzkıranımız yüksek buz tümseklerini ve buz kütlelerini kıra kıra yola devam edecek. Buz keşif uçuşları yapacağız. Dönüş yolumuzda, eğer hava ve buz şartları elverirse, Franz Josef Toprakları’nda bazı başka yerleri veya Novaya Zemlya’yı ziyaret etmeyi düşünüyoruz.

11. ve 12. Günler Barents Denizi

Murmansk’a dönüş yolunda keşiflerle ve maceralarla dolu harika yolculuğumuzun heyecanlı deneyimlerini paylaşacağız. Bizler Kuzey Kutbu’nu fethetmiş olan seçkin bir grubun arasındayızdır artık ve konuyla ilgili paylaşacak çok şeyimiz bulunmaktadır.

13. Gün Murmansk – Helsinki

Murmansk’a varıyor, aynı gün Helsinki’ye uçacak ve şehir merkezinde 5* Crown Plaza Oteli’nde konaklayacağız.

15. Gün Helsinki – İstanbul

THY’nın 17:40 uçağıyla Helsinki’den İstanbul’a uçuş. Sonunda artık “yaşamım boyunca yapılacak işler” listesinde “Kuzey Kutbu’nu keşfetmek” satırının üstünü çizebilirsiniz. Bunu yapmış olduğunuz için çok ama çok memnun olacağınızdan eminiz. Anılarınız yaşamınız boyunca sizinle kalacak ve öyküleriniz çocuklarınızla torunlarınızın nefeslerinin tutulmasına neden olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir